Performance Schedule by Day/Stage

The performance schedule for Artsfest 2017 is AMAZING!  You don't want to miss it!

SATURDAY (May 6)

DeLong Plumbing Dance Stage
(Saturday)

Time Performance
10:00 AM A&B Dance Center
10:45 AM Studio VIE
11:30 AM Raven Wing Gypsy Caravan
12:15 PM Sonshine Performing Arts Academy
1:15 PM Swag
2:15 PM Troupe Sarrab
3:15 PM Deanna White
4:15 PM Red Moon Studio
5:00 PM Ann's Performing Arts Center

Towny Bandstand Stage
(Saturday)

Time Performance
10:00 AM Rhythm of Rountree
10:30 AM Lonesome Hollow Bluegrass Band
11:30 AM MSU Jazz Symposium III
NOON MSU Jazz Symposium II
12:30 PM MSU Jazz Symposium I
1:00 PM MSU Jazz Studies Ensemble II
1:30 PM MSU Jazz Studies Ensemble I
2:00 PM Delaware Elementary Choir
2:30 PM Caduceus, the Doctors' Band
5:00 PM Republic Community Band

Central Bank Music at the Inn Stage
(Saturday)

Time Performance
10:00 AM Lija Fonner
10:45 AM Kyle Lacy
11:30 AM Jay Caughron Street Organ
12:15 PM Melinda Mullins
1:00 PM Tyler Acosta
1:45 PM Wild Bob's Musical Book Club: Brett Miller,
Patrick Mureithi, Jessamyn Orchard,
Paul Pharriss, Murray Hutcherson
3:45 PM Joni Lemons
4:30 PM Tony Menown
5:15 PM Tavish Lawson

University Plaza Stage at TransLand Kentwood Green
(Saturday)

Time Performance
10:00 AM Brother Ray and the Sometimes Righteous
11:00 AM Symphony Ree
NOON Devlin Pierce and the Song
1:00 PM Vic Vaughan & Souled Out
2:00 PM Mood Ring Circus
3:00 PM Blue Room Comedy presents: Jorge Machean & Jaron Myers
3:30 PM Hudson Freeman
4:30 PM The Hurricanes
5:45 PM Shaun Munday
6:45 PM Someone Still Loves You Boris Yeltsin

Positronic Industries Showwagon Stage
(Saturday)

Time Performance
10:00 AM MSU Island Breeze Steel Band
11:00 AM Springfield Little Theatre
NOON Pat's Clogging & Celtic Fire Irish Dance Company
1:00 PM Carolyn Billingsley Productions
2:00 PM Springfield Regional Opera
3:00 PM The Rising ODDs
4:00 PM Aunt Lulu's Environmental Friends
5:00 PM Aisle 7

>> See performance schedule by day/time

SUNDAY (May 7)

DeLong Plumbing Dance Stage
(Sunday)

Time Performance
11:00 AM Cailee Spaeny & Gideon Dunn
NOON Red Moon Studio
12:45 PM Starlighter's
1:30 PM Petra Ballet Company
2:15 PM Ozark Dance Academy
3:00 PM Credo Dance
3:45 PM Dance Mission

Towny Bandstand Stage
(Sunday)

Time Performance
10:00 AM The Troubadours
11:00 AM Elwood Crossing
NOON Boot Box
1:00 PM Woodshed Boys
2:00 PM Springfield Community Jazz Ensemble
3:30 PM MSU Community Flute Choir
4:00 PM After 3

Central Bank Music at the Inn Stage
(Sunday)

Time Performance
10:00 AM Sarah M. Smith
10:45 AM Randy Buckner
11:30 AM Danny Maple
12:15 PM Ukeladies
1:00 PM Hannah Duff
1:45 PM Lou LeBrun
2:30 PM Kyle Walz
3:15 PM Shannon Stine
4:00 PM Dan O'Callaghan

University Plaza Stage at TransLand Kentwood Green
(Sunday)

Time Performance
10:00 AM Kindred Rose
11:00 AM Hometown Tourist
NOON Breaking Silence
1:00 PM Greene County Social Club
2:00 PM Trak Masta Tom
2:30 PM Vultures of Chaos County
3:30 PM Blue Room Comedy presents: Local Showcase
4:00 PM Primitive Physick

Positronic Industries Showwagon Stage
(Sunday)

Time Performance
10:00 AM Red Shoe Pickers
11:00 AM Men's Chorus of the Ozarks
11:30 AM Springfield Little Theatre
1:00 PM Conservatory of the Ozarks
2:00 PM Springfield Ballet
3:00 PM Chris and Cory
4:00 PM Devlin Pierce

>> See performance schedule by day/time